Jakimi sposobami oryginalnie można zasłonić swoje okna, zalety i wady fotorolet i klasycznych żaluzji.

Okna, bez żadnej osłony nie dość że są niezbyt praktyczne, bo wszystko przez nie widać, ale także są po prostu nie najładniejsze. Nawet zwykłe zasłony i firanki, dobrze dopasowane do stylistyki mieszkania powodują, że wnętrze będzie dużo bardziej przyjemne i przytulne. Oprócz nich można się też zdecydować na jeden z dwóch najpopularniejszych systemów na okna, czyli rolety lub żaluzje.

Fotorolety

Autor: Fotorolety.com
Źródło: Fotorolety.com

Ich zadania są podobne, to znaczy mają ochraniać wnętrze pomieszczenia przed gapiami i światłem słonecznym, lecz różnią się trochę sposobem samego zasłaniania. Żaluzje złożone są z dużej ilości poziomych, wąskich pasków, jakie dzięki odpowiedniemu połączeniu sznurkami można obracać. Dzięki temu płot (zobacz łącze) będą one równolegle do szyby, niemal w całości ją zasłaniając, albo pod kątem prostym, i wówczas w środku będzie znacznie jaśniej. Listewki w żaluzjach mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej wybierane są cieniutkie aluminiowe profile, lecz w rosnącej liczbie przypadków klienci wybierają listewki drewniane czy też rozmaite plastiki. Więcej na temat: blog.

Trochę odmiennie działają rolety. Złożone są one z mocowanego na górze okna – kliknij, zobacz, sprawdź – mechanizmu i systemu prowadnic. Na samym mechanizmie nawija się szeroki na rozmiar szyby pasek tkaniny, który po spuszczeniu będzie wszystko zasłaniał wszystko. Podnosząc oraz opuszczając materiał można sterować zasłonieniem okiennicy, a tym samym ilością wpadającego światła. Rolety mają jedną zasadniczą przewagę nad żaluzjami, to znaczy są dużo ładniejsze.

Materiały stosowane przy ich produkcji są mocno różnorodne, przez co można wybrać ciekawy kolor albo wzór do własnego wnętrza. Jedną z ostatnich nowości na tym rynku są fotorolety. Rozpowszechnienie maszyn do drukowania na różnego rodzaju materiałach i tkaninach spowodowało, że zaczęto ten potencjał wykorzystywać również przy wykańczaniu wnętrze. Fotorolety to po prostu zwykle rolety, w których na materiale został wydrukowany indywidualny motyw. Tak naprawdę może to być w zasadzie dowolna fotografia lub obrazek, albo przesłany przez klienta, albo wybrany z katalogu. Tak jak tu: